Fotowoltaika

Co to jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna jest źródłem czystej energii elektrycznej pozyskiwanej bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika to nie tylko świadome działanie na rzecz ekologii, ale także rozsądna inwestycja finansowa. Większa liczba rozproszonych producentów energii to zapowiedź wymiernych korzyści również dla konsumenta- stabilizacji cen, podniesienia konkurencyjność i ograniczenia strat związanych z odległym przesyłem.

Dlaczego fotowoltaika?
Instalacje fotowoltaiczne mogą być wykonywane zarówno w małej jak i dużej skali nie tracąc swoich podstawowych zalet: stabilnej rocznej produkcji energii, łatwej integracji z budynkami, wysokiej trwałości i prostoty użytkowania. Przewagą fotowoltaiki nad pozostałymi źródłami zielonej energii jest krótki czas realizacji inwestycji, łatwość rozbudowy i niemal liniowa zależność ceny od wielkości instalacji (2 x mniejsza = 2 x tańsza).

System dobiera się do wysokości rachunków za prąd

Nie wielkość domu czy ilość mieszkańców, a wysokość rachunków za prąd jest podstawowym kryterium pozwalającym oszacować prawidłową wielkość instalacji fotowoltaicznej. Precyzyjnie dobrana instalacja? Najważniejszym jej parametrem jest moc określana skrótem kW, która zależy właśnie od tendencji zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali roku.

System jest bezobsługowy i bezawaryjny

Prąd produkuje się sam. Może być zużywany w czasie rzeczywistym w gospodarstwie lub przekazywany na zasadzie odsprzedaży do sieci. Wszystko dzieje się automatycznie, bez naszej ingerencji i zaangażowania. Do tego ryzyko awarii właściwie nie istnieje. Żywotność takiego systemu szacowana jest na 25 lat i w całym tym okresie zazwyczaj obowiązuje gwarancja producenta.

WAŻNE – Instalacja on-gird czy off-gird

To, czy instalacja będzie podłączona do sieci (z ang. on-gird), czy będzie autonomicznie, czyli bez udziału publicznej sieci elektroenergetycznej (z ang. off-gird) zależy od naszej decyzji, którą musimy podjąć zanim zaczniemy załatwiać wszelkie formalności. Zawsze jednak podstawą produkowania prądu przemiennego (taki wykorzystywany jest w domach) konieczny jest falownik. W zależności od koncepcji wykorzystania i magazynowania energii elektrycznej możemy wybrać falownik wyspowy, sieciowy lub hybrydowy:

  • Falownik hybrydowy daje nam pełną niezależność od dostawcy energii. W sytuacji, gdy następuje przerwa w dostawie prądu, tylko instalacja wyposażona w falownik hybrydowy jest w stanie funkcjonować dalej samodzielnie.
  • Najpopularniejsze są jednak inwertery sieciowe, które na swój koszt montuje zakład energetyczny. Wbudowany licznik dwukierunkowy umożliwia rozliczenie energii pobranej i oddanej do sieci.
  • W instalacji z systemem wyspowym energia produkowana przez nas nie może być oddawana do sieci. Musimy ją zużyć w czasie rzeczywistym lub dodatkowo zapewnić systm magazynowania w akumulatorach. Możemy natomiast czerpać prąd sieciowy, gdy nasza produkcja nie pokrywa zapotrzebowania.